FLAŞ HABER

Gazilerimize Son Görevimizi Layıkıyla Yerine Getirelim

 

 

Gazilerimize, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sağlanan hakları düzenleyen yasalar, gazilerin defnedilmesi ile ilgili olarak; “Erbaş ve Er Gaziler için D tipi (1 Manga) askeri tören düzenlenir.” demektedir. Ancak Türkiye’de, gazinin vefatı halinde bu yasanın uygulandığını söylemekte zorluk çekmekteyiz. Gazi temsilcisi bazı dernek yöneticilerinin hantal davranışları, enformasyon eksiklikleri ve üyeleriyle iletişimsizlikleri sonucunda ortaya çıkan tablo utanç vericidir. Ayrıca gazilerin ve gazi yakınlarının bu konudaki bilinçsizliklerini de hesaba katmalıyız.

Yine Törensiz Defnedilen Bir Gazi

Bu konuda son yaşadığımız örnek, Afyonkarahisar’dan geldi. Yalnız yaşadığı evinde geçirdiği kalp krizi sonrası 63 yaşında hayatını kaybeden Kıbrıs Gazisi Faik Bacak’ın askeri törenle defnedilmemesine ailesi tepki gösterdi.
Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinde tabutu ailesi tarafından Türk bayrağına sarılan Kıbrıs Gazisi Faik Bacak, düzenlenen törenin ardından burada toprağa verildi. Cenaze töreni sonrası açıklamalarda bulunan, gazimizin kardeşi Vahit Bacak, ağabeyi için askeri tören düzenlenmemesine tepki göstererek, “Ağabeyimin vefat ettiği gece Afyonkarahisar Garnizon Komutanlığını aradık ve durumu bir binbaşı ve nöbetçi subaya anlattık. ‘Gazimiz vefat etti ve İhsaniye’ye götürmemiz lazım. Bize araç tahsis edebilir misiniz?’ dedik. Bize, ‘Biz bu tür işlere bakmıyoruz, yardımcı olamayız’ dediler. O üzüntüyle ne yapacağımızı bilemedik. Bu vatan için gazi olan ağabeyime değer verilmemesi bizi derinden üzdü. Biz o yağmurun altında cenazemizi zor şartlar altında getirdik ve defnettik” ifadelerini kullandı.
Anlaşılan, Askeri Merasim Ve Protokol Talimatnamesi’ nin 73.maddesi işlerlik kazanmamış ”garnizonlarda bu iş, garnizon kumandanlığınca tertip ve tanzim olunur.” hükmü gerektiği biçimde yerine getirilmemiş Afyonkarahisar’da.

Gelişmiş Ülkelerde Durum Farklı…

Amerika Birleşik Devletleri’ nde tüm gaziler, askeri cenaze töreni ile defnedilmektedirler. Bu tarz cenaze törenleri, Amerikan Savunma Bakanlığı’nın gazileri onurlandırma politikasının bir uygulamasıdır. Amerika’da Askeri cenaze töreni gerek her düzeydeki kuvvet komutanlarının gerekse ulusun minnet duygularını ifade etmede son borç olarak algılanmaktadır. Cenaze törenini koordine edecek özel ekipler görevlendirilmektedir.
Son yıllarda Irak’dan gelen şehit sayısında artış olunca Pentagon da düzmece cenaze törenleri düzenleme yoluna gitti. Cenazeler, ülkeye derhal gönderilmek yerine aylarca Irak’ta bekletilmekte ancak ülkeye gönderilmesi gecikse dahi her cenazeye mutlaka askeri tören düzenlenmektedir.

Gazilerimize Sahip Çıkalım

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bafra temsilciliği Kurucusu ve ilk Başkanı Ünsal Ertekin’in dediği gibi; “Gazilerimize sahip çıkalım, öldüklerinde de yasaların emrettiği şekilde defnedelim. Bu zor bir şey değil”*
*kaynak:haberciniz.biz

Yoruma kapalı.

Scroll To Top