FLAŞ HABER

Savaş Bittikten Sonra Başlayan Asıl Savaşı Anlatan Çarpıcı Bir Belgesel

 

ground-truth

 

Patricia Foulkrod’ın senaryolaştırıp yönettiği Dave Hodge’nin müziklerini yaptığı belgesel film, Irak savaşından sonra evlerine dönen askerlerin ağzın

dan travma sonrası stres sendromunu anlatıyor. Film, Irak’tan döndükten sonra psikolojik travma geçiren Amerikan askerlerinin sorunlarını ve Amerikan toplumuyla yeniden kaynaşmaya çalışan askerlerin karşılaştığı zorlukları bugüne kadar ele alınmamış cesur bir tarzla izleyiciye sergiliyor.

 

Topluma Adapte Olamıyorlar

 

“The Ground Truth”, Irak Savaşı’nda çarpıştıktan sonra eve dönen askerlerin topluma adaptasyon sürecini masaya yatıran bir belgesel.

Hem askerlerle hem de askerlerin aile ve arkadaşlarıyla yapılan röportajlar, savaş sonrası depresyon ve geçmişle yüzleşme gibi konularda büyük sıkıntılar yaşayan gençlerin, ters yüz edilmiş dünyalarını ortaya koyuyor.

Belgeselin en önemli özelliği, olayların, duyguların ve yaşananların doğrudan yaşayanlar tarafından dile getirilmesi. Bu da belgeseli izleyenleri oldukça sarsıcı bir deneyime davet ediyor. Savaş gazileri, gazi eşleri ve gazilerin yakınları, savaştan döndükten sonra yaşadıklarını açık bir dille izleyiciyle paylaşıyorlar. Şimdiye kadar PTSD ‘yi ( Travma Sonrası Stres Bozukluğu) yan konu olarak işleyen Türk ve dünya  sinemalarından çeşitli filmler izledik. Ancak, insan öldürmenin ya da yanında parçalanan bir insan görmenin, insan ruhu üzerindeki etkilerini böyle yalın ve çıplak biçimde anlatan bir belgesele şimdiye kadar rastlamamıştık.

 

Askerlerin Aileleri de Konuşuyor

 

Bu önemli belgesel film, Irak’taAmerikan askerlerinin yaptığı operasyonları olduğu gibi aktarırken Iraklı direnişçilerle girdikleri kanlı çatışmaları, Irak’taki zorlu yaşam koşullarını ve kendilerini bekleyen aileleriyle ilgili endişelerini anlatan Amerikan askerleriyle yapılmış röportajlar da yer alıyor. Bu röportajlarda askerlerin gördüğü eğitim, komutanların tartışmaya açık olmayan emirleri, insanların nasıl bir ölüm makinesine dönüştükleri anlatılıyor. Ayrıca evlerine döndükten sonra toplumla entegrasyon ve sorunlarıyla başa çıkabilme konusundaki çektikleri sıkıntılar da filmin ele aldığı hususlardan biri. Bir başka önemli husus, gazi eşlerinin yaşadıkları trajedi üzerine yoğunlaşıyor.

 

 

Oscar Adayı ve Ödüllü Bir Film

 

Amerika’ da ciddi tartışmaların önünü açmış olan film, 2006’ da Sundance Film Festivali’nde ve Boston Film Festivalinde en iyi belgesel ödülü almış. Amerikan basınındaki bazı kalemler tarafından övgü yağmuruna tutulan filmin, Oscar ödülüne aday gösterildiğini de belirtmeden geçmemek gerekiyor.

 

“Yaptıklarımı Yakınlarıma Anlatamadım”

 

Bazı Amerikan gazilerinin beyanları …“Televizyonlarda hep yalnızca ‘şu kadar kişi yaralandı’ deniliyor. İnsanlar ‘yaralanmışsa iyileşir’ diye düşünüyorlar. Oysaki o yaralananların ya kolu bacağı kopmuş, ya da başka bir şekilde sakat kalmış. Üstelik ölü ve yaralı sayıları resmi açıklamanın çok üstünde. Birisi bunları tekrar gözden geçirmeli.”

“Savaşta olanları yakınlarıma anlatamadım. Onlar bizi kahraman olarak görüyorlardı. Biz kahraman değil katildik. Gerçeği nasıl anlatabilirdim. “

“Trafikte birine sinirlendim. Adamı takip ettim, yakalayıp dövdüm. Kendimi tanıyamıyorum. Önceden böyle değildim.”

PTSD konusunda ülkemize kıyasla oldukça kapsamlı araştırmaların yapıldığı ABD‘deki trajik duruma bir örnek de Irak’tan dönen bir savaş gazisinin ağzından aktanlıyor:

“Psikiyatriste gittim. Irak’ta sivilleri öldürdüğümü ve bu düşünceyle başa çıkamadığımı anlattım. Psikiyatristin bana cevabı:

- Ben vicdani retçilerle ilgilenmiyorum-şeklindeydi.”

Filmde gazi ve şehit yakınlarının yaşadıklarına da yer veriliyor; Bir baba, oğlunun ölümüne dayanamayıp bahçe hortumuyla intihar ediyor.

Bir gazi eşi, Irak dönthegroundtruthüşü kocasındaki değişikleri anlatıyor; “Eşim, ben dışarı çıkarken kanepede uyuyordu. Eve döndüğümde oturuyordu, sehpayı paramparça etmişti. Karşımda eski eşim yoktu, savaştan dönmüş birisi vardı. Onun eskisi gibi olamayacağını, değiştiğini anladım.”

Bir başka gazi eşi farklılığı açıyor;

“ Bir tabut içinde dönmeyip, evde olmasına şükrediyorum. Ancak asla aynı kişi olamayacağını da biliyorum.”

En iyi durumda oldukları söylenebilecek ABD savaş gazilerinin dilinden, gazilerin sorunlarını anlatarak, ülkemizde, aşacak daha çok yolumuz olduğunu çarpıcı biçimde gösteriyor Patricia Foulkrod . Eğer bir gazi ya da bir gazi ile birlikte yaşamış biri iseniz bu belgeselde kendinizden çok şey bulabilirsiniz. Bir gazinin ruhundaki fırtınaları ve savaşı daha iyi tanımak isteyen herkesin seyretmesini tavsiye  edebileceğimiz bir belgesel.

 

Bir Gaziyi Anlamak ..

 

Son olarak filmdeki bir psikiyatrdan bir alıntı “ Eğer bir adam iyi bir asker olmuşsa, savaştan döndüğünde kötü bir sivil olacaktır.”

Yoruma kapalı.

Scroll To Top