FLAŞ HABER

Terörle Mücadele Yasası Kapsamında Kamuda İstihdam Edilecek Şehit ve Gazi Yakınları İçin Düğmeye Basıldı

 

Terörle Mücadele Yasası Kapsamında

Kamuda İstihdam Edilecek Şehit ve Gazi Yakınları İçin Düğmeye Basıldı

aysenur_islam

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelik”   kapsamında terörle mücadelede vazife malulü olanlar, gaziler ve şehit ve gazilerin yakınlarından ve sivil şehit sayılanların yakınlarından 35 bin kişi kamuda istihdam edilecekti. Bu kanun kapsamında yapılan atamaların  ilki sonuçlandı. 3 bin şehit ve gazi yakını için çekilen kura sonuçlarına göre süreç başladı.

Kimler Bu Kanun’dan Faydalanabiliyor?

Yönetmelik kapsamında harp ve vazife malulleri, gaziler ve şehit ve gazi yakınlarından hangilerine kamuda istihdam hakkı sağlanacağı düzenleniyor. Buna göre; 2330 sayılı Kanuna göre kendisine aylık bağlanan vazife ve harp malullerinin kendilerine doğrudan istihdam hakkı sağlanıyor. Bunun yanında vazife malulü iş hakkından faydalanmak istemez ise eşi veya çocuğuna, çocuğu yoksa kardeşlerinden birisine kamuda istihdam hakkı sağlanacak. Yani vazife malulü olan ve kendisine aylık bağlanan kişiye veya bir yakınına istihdam hakkı sağlanacak.

DİKKAT, Atandığı Halde İşe Başlamayan Hakkını Kaybedecek

        Kamu kurum ve kuruluşlarının memur ve işçi kadrolarının yüzde 2’sini bu kapsamdaki kişiler için ayrılacak. Bu kadrolara atamalar  Devlet Personel Başkanlığı’nın onayı alınarak yapılacak. Atama teklifleri hak sahiplerinin il tercihi göz önünde bulundurularak başvuru sonrası 45 gün içinde yapılacak. Teklif sonrası atanacak kişilerin teklif edilen kadro için uygun olması halinde ilgili kamu kurumu 30 gün içerisinde atanma yazısını hak sahibine göndermek durumunda. Kamu kurumuna atandığı halde göreve başlamayanlar haklarını kaybetmiş olacaklar.
Malulün hakkını kullanmaması halinde bu hakkından feragat ettiğine dair yazı alınarak istihdam hakkı yakınlarına verilecek. Aynı şekilde eşin veya çocuğun istihdam hakkından feragat ettiğine dair yazı alınması halinde kardeşlerin bu haktan yararlanması söz konusu olacak.

Kamu kurumlarında istihdam hakkı elde edenler ikamet ettikleri ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne başvuracaklar. Kimin hak sahibi olduğuna illerde vali veya bölgede görevlendirilen vali yardımcısının başkanlığındaki komisyon karar verecek.

 

Yoruma kapalı.

Scroll To Top