FLAŞ HABER

KALEKOLLARIN YAPIMI HIZLANDI

kalekol

 

Hayat Kurtaran Karakol:
KALEKOL

Karakol baskınları ve askeri konvoylara yapılan saldırılarda verdiğimiz şehitlerin acısı yürekleri dağlıyor. PKK son günlerde delirmişçesine saldırılarını yoğunlaştırdı. Çatışmalarda verdiğimiz şehitlerin yanında bir de  hain pusularda, güvenlik zafiyeti nedeniyle verdiğimiz şehitler tahammül sınırlarını zorlar düzeye geldi.

PKK’nın  3 Ekim 2008’deki Aktütün baskınından sonra  başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan karakol seferberliğinde  yüksek güvenlikli karakolların inşaatı  oldukça yavaş ilerliyor.Ağustos 2012’de,Hakkari Geçimli Karakolu’na PKK tarafından yapılan saldırı,Kalekol projesinin yeniden gündeme gelmesine ve tartışılmasına neden oldu.

TOKİ’ye verilen talimatla PKK’nın hedefi konumundaki Hakkâri’deki Bağışlı, Geçitli, Hantepe, Çayırlı, Güzelkonak gibi karakollarla, Şırnak’taki Aktepe, Boğazören ve Uzungeçit gibi yerlere yeni karakolların yapılması için  adımlar atıldı.

Maliyeti 2-4 milyon TL.

TOKİ’nin yaptığı yüksek güvenlikli bu karakolların inşaat maliyeti konumuna göre 2 ila 4 milyon TL  arasında. Bölgedeki zorlayıcı arazi şartları, uzun ve çetin kış mevsimi gibi doğal zorlukların yanı sıra, mayınlar ve inşaatlarda çalışacak eleman bulmakta yaşanan zorluklar da karakolların yenilenmesi işlemini  yavaşlatmakta. Son 4 yılda sadece 60 karakol tamamlanırken, bölgedeki 352 karakolla ilgili çalışmalar halen sürmekte.

.Konuyla ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili Sabahat  Akkiraz’ın yazılı soru önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, güvenlik önlemlerinin sağlanması için askerlerin zaman zaman inşaatlara ara verilmesini istediğini belirtti. Bayraktar, karakolların yapılamamasına gerekçe olarak şu açıklamayı yaptı: “Bölgedeki iklim koşulları, arsa ve tapu mülkiyet sorunları, arazi şartları ve terör faaliyetleri inşaatların yapım sürecini etkiliyor. Birçok karakolun yapımı sırasında mayınlı arazilerle karşılaşıldı. Mayın temizleme işlemlerinin riski, zorluğu ve maliyeti inşaat sürecini olumsuz etkilemektedir. Zaten bölgede iş yapma süreci sadece 4 aydır. Teröristlerin işçi ve teknik personeli kaçırma riski olduğundan işçi ve teknik personel bulmak ve çalıştırmak bazen mümkün olmamaktadır.”

Türk Müteahhitleri Nerede?

 

Dünya klasmanında üst düzey projelere imza atan inşaat firmalarına sahip bir ülkenin askeri,korumasız ve terör saldırılarına açık karakollarda şehit ya da gazi düşmesi büyük bir çelişki.Yıllardır kaçakçılığı önlemek amacıyla inşa edilen bu tip karakollar yüzünden şehitler verdik.Hala bekliyoruz.

Geçimli Karakolu saldırısı bazı sesleri de beraberinde getirdi.CHP milletvekili Sinan Aygün,yaptığı açıklamada kalekolların inşasına ivme kazandırmak istedi.İşadamlarına seslenen Aygün,”Karakolları Kalekol yapacak 100 Mehmetçik işadamı aranıyor” dedi.

Ankara Genç İşadamları Derneği(ANGİAD)Başkanı Abdullah Değer,son saldırılar neticesi verilen şehitlerin kendilerini camia olarak derinden üzdüğünü belirterek ,korumasız ve saldırılara açık karakolların yenilenmesi için hazır olduklarını ifade etti.

Kalekolların Özellikleri

Kalekollar, yüksek güvenlik içeren 8 özelliğiyle dikkat çekiyor.Karakolların duvarları havan ve roket saldırılarına karşı güçlendirilmiş malzemeyle inşa ediliyor. Duvarlara çelik tellerle mukavemet takviyesi yapılıyor.Tüm binalar 80 santimetre kalınlığında taş duvarla kaplanırken, karakol kapıları çelik, pencereleri de kurşun geçirmez camla kaplanıyor. Dış saldırılardan korunmak için karakol binalarının etrafında koruyucu betonarme perde duvarlar yer alıyor. Karakollardaki nöbetçi kuleleri 12 metre uzunluğuyla dikkat çekerken, askerlerin güvenli şekilde nöbet kulelerine gitmesi için alttan tünel yollar inşa ediliyor. Son teknolojiyle inşa edilen karakolların görüntülü iletişim sağlayan sistemlerle duvar dışında geniş hendeklerle donatılıyor.

Kaynak:

Cnn Türk

Hürriyet

Yoruma kapalı.

Scroll To Top